Mančester junajted se nalazi u periodu tranzicije, a novi suvlasnik, ser Džim Retklif, ne beži od oštrih reči kada je u pitanju procena trenutnog igračkog kadra. Britanski milijarder, koji je prošle godine preuzeo gotovo 29% vlasništva u klubu i preuzeo fudbalske operacije kluba, otvoreno je govorio o problemima koji opterećuju tim i finansijskoj situaciji koja takođe nije sjajna.

U razgovoru za BBC, Retklif je istakao da neki od fudbalera jednostavno „nisu dovoljno dobri“ za Junajted, dok su drugi „preplaćeni“.

O Ten Hagu, Amorimu i Danu Ešvortu

Retklif nije krio da je nastavak saradnje sa Ten Hagom bila greška uprkos osvajanju FA kupa prošle sezone i želje navijača da Holanđanin ostane na klupi. Slično razmišlja i o doskorašnjem sportskom direktoru Mančestera Den Ešvortu, čije angažovanje takođe smatra lošim izborom.

Kada je reč o Rubenu Amorimu, on je izjavio da Portugalac ima njegovu punu podršku. Veruje da Amorim radi odličan posao u teškim okolnostima.

– „On je sjajan trener i mislim da će ostati u Mančesteru dugo vremena.“

„Svi očekuju čuda preko noći, ali to nije realno. Pogledajte utakmicu protiv Arsenala – igrači nisu mogli više da pruže. Polovina ekipe je odsutna, a 50% od osam najbolje plaćenih igrača nije dostupno. Ruben izvlači maksimum iz onoga što ima.“

Retklif je istakao i da je Amorim izgradio potpuno drugačiji sistem rada nego što je to bio slučaj sa Ten Hagom.

– „Sada postoji jasna komunikacija. Ruben, Džejson Vilkoks i Omar Berada su svakodnevno u kontaktu. Nasledio je tim na koji nije imao uticaja i potrebno mu je vreme da ga prilagodi svom načinu igre.“

Finansijska situacija i teške odluke

Osim sportskih izazova, Mančester junajted se suočava i sa ozbiljnim finansijskim problemima. Retklif je otkrio da bi klub mogao ostati bez novca da nisu preduzete mere štednje. On je istakao da je klub morao doneti neke nepopularne odluke, kao što su otkazi u klubu koji prema njegovim rečima opterećuju budžet kluba.

Saznali smo da smo plaćali 175 hiljada funti godišnje stručnjaku za govor tela. U poslednjih 7 godina klub je trošio više nego što je zarađivao. U tom periodu, broj zaposlenih je porastao za 250 ljudi. To nema nikakvog smisla. Od 2016. godine tekući troškovi kluba porasli su za 100 miliona. U poslednjih 3 ili 4 godine, klub je izgubio 320 miliona funti. Da nismo doneli projekat smanjenja radnih mesta i potrošnje ne bi smo imali novca. Smanjili smo potrošnju za otprilike 125 miliona funti„

Letnji prelazni rok i budućnost kluba

Što se tiče letnje transfer pijace, Retklif je potvrdio da Junajted ima budžet, ali da će on zavisiti od prodaje igrača.

„Čak i ako nikog ne dovedemo, moramo da platimo 89 miliona funti za igrače koje INEOS nije potpisao – Antonija, Sanča, Kazemira, Hojlunda, Lisandra, Onanu. To su obaveze iz prethodnih ugovora.“

Ipak, uprkos izazovima, Retklif veruje u svetlu budućnost kluba.

„Za tri do pet godina, Junajted će biti najprofitabilniji klub na svetu, imaće najbolji stadion i osvajati trofeje. Možda zvuči arogantno, ali verujem da možemo da vratimo klub tamo gde pripada. To neće biti lako, ali ako želimo promene, moramo doneti neke teške odluke.“

Foto: Profimedia